KANADA'DA EĞİTİM HAKKINDA

Kanada'da Eğitim

Kanada'da Eğitim

Kolej Sistemi Nedir?

Kanada’da lise eğitimi sonrasında iki çeşit yüksek eğitim imkânı var:

 • Kolejler

 • Üniversiteler

Kanada’da 200’ün üzerinde kolej bulunmaktadır. Kolejler Üniversitelere kıyasla düşük ücretlidir, kabul şartları daha esnektir. 1-2-3 yıllık programları vardır. Profesyonel hayata odaklı eğitim verirler ve akademik program seçenekleri endüstrinin ihtiyaçlarına göre her yıl revize edilmekte; öğrencilere sunulan programların, böylelikle kariyer odaklı becerileri geliştirmeye yönelik uygulanması ön plana alınmaktadır.

Kanada’da pek çok öğrenci üniversiteyi bitirdikten sonra kolejlere geri dönmekte, post graduate programlara katılarak diplomalarını pekiştirmektedirler, çünkü bu okullar mesleki alanda uzmanlaşma sağlar.  

CO-OP Programları

Co-op programlarıma kayıt olan öğrenciler her yıl 4 aylarını eğitimlerine uygun bir kurumda ücretli çalışarak geçirirler. Bu programın amacı öğrencilerin teorik bilgilerini pratiğe dökmelerini sağlayarak daha verimli ve doyurucu bir öğrenim almalarını, sektöre daha kolay adapte olmalarını sağlamaktır. Öğrenciler çalıştıkları süre boyunca maaş alırlar. Kolejlerin yerel, ulusal ve uluslararası arenada pek çok kurum ve kuruluşla partnerlik anlaşması bulunmaktadır. 

 Politeknik, yani akademik bilgi ve deneyimi birleştiren eğitim modeli, Kanada’da ve dünyanın diğer pek çok yerinde iyi yapılandırılmış ve itibar sahibi bir eğitim modelidir. Pratik deneyimin yanı sıra, aşağıdaki özelliklere de sahiptir:

 • Endüstri partnerliği – iş pazarıyla ve işverenlerle kurulan partnerlikle uyumlu, kariyer odaklı ve toplumun ihtiyaçlarına cevap veren eğitim ve araştırmaya teşvik

 • Kapsamlı akademik genişlik – gündüz, gece ve online dersler aracılığı ile geniş bir akademik skaladan ve çalışma alanından yararlanma imkanı.  Öğrenciler ilgi duydukları konulardan dersler alabilirler.

 • Geçiş imkânı – akademik alanlar arasında etkili bağlantılar kurarak öğrencilerin geçmiş bilgilerinin üzerine ekleyerek yeni bir alana yönelmesini kolaylaştırır

 •  Yenilikçi ve girişimci – teorik, uygulamalı ve kapsamlı öğrenim ile deneysel ve girişimci düşünceyi besler

 • Uygulamalı araştırma – fakülte ve endüstri ile partnerlik kurarak uygulamalı araştırma teknikleri ile gerçek problemleri çözme imkânı

Kolejlerde programlar lisans, diploma ve sertifika programları olarak üçe ayrılır. Diploma programlarından kimisi 4 dönemlik Diploma programı iken kimisi 6 dönemlik Advanced Diploma programıdır. Sertifika programları da mezunlara yönelik Graduate Certificate ve lise mezunlarına uygun olan College Certificate olarak ikiye ayrılmaktadır.

Kolejler uluslararası öğrencilerine pek çok olanak sağlamaktadır. Lisans programlarından birine kayıt yaptırırsanız 1 dönemliğine başka bir ülkeye değişim programına gitme olanağı, çalışma vizesine gerek olmadan kampüs içinde ve kampüs dışında çalışma olanağı, Co-op programları ile eğitiminiz süresince ödemeli olarak çalışma ve deneyim kazanma olanağı, Placement Abroad programı ile Kanada dışında bir ülkede çalışma olanağı bunlardan sadece birkaçı. Bunun yanı sıra Kolej'de geçirdiğiniz zamanı ve deneyiminizi Akademik Danışmanlık, Kariyer Danışmanlığı, Sağlık Hizmetleri, Spor Hizmetleri, engelli öğrencilere destek olan Ulaşılabilir Öğrenme Servisi gibi hizmetlerle desteklenir. Liderlik Akademisi, İlk Yıl Oryantasyon Programı ve çeşitlik etkinlikler ve festivaller ile de okula adapte olmanız ve kendinizi keşfetmeniz için özgür ve hoşgörülü bir üniversite ortamı desteklenir.

Eğitim ve İş Olanakları İmkanları

 • İki yıllık bir kolej sertifika programını tamamladıktan sonra kolejlerin anlaşmalı olduğu üniversitelerden birinde 2 yıl daha okuyarak 4 yıllık üniversite diploması elde edebilirsiniz. 

 • Tam zamanlı öğrenciler eğitim dönemince haftada 20 saat, dönem aralarında haftada 40 saate kadar çalışabilirler. 

 • Co-op Programları ile eğitiminizi her yıl 4 ay ödemeli iş deneyimi ile birleştirebilirsiniz. Kolejlerin yerel, ulusal ve uluslararası arenada pek çok kurum ile anlaşması bulunmaktadır. 

 • Mezun olduktan sonra, Kanada’da 3 yıla kadar çalışma izni alabilirsiniz. 

 • Kanada’daki pek çok üniversite ile ortaklık anlaşması bulunan kolejlerden aldığınız kredileri başka bir üniversiteye aktarmak mümkündür. Böylelikle 2 yıllık eğitiminiz sonrasında başka bir üniversitede 2 yıl daha eğitim alarak lisans derecesi alıp 2 diploma sahibi olabilirsiniz.

 • Kolejlerin saha deneyim olanakları sayesinde çoğu zaman sınıf dışındaki iş hayatını deneyimleme fırsatı yakalayabilirsiniz.