İRLANDA HAKKINDA

İrlanda

 • Britanya’nın batısında yer alan İrlanda Cumhuriyeti küçük bir ada ülkesidir. Toplam nüfus 4.850.000’dür. Başkent Dublin’dir.

 • İrlanda, Avrupa’da kaliteli İngilizce öğrenebilecek diğer ülkelere göre eğitim ve yaşam masrafları kıyaslandığında, yaşam ve eğitim masrafları olarak daha hesaplıdır.

 • Uzun süreli eğitimlerde (25 hafta ve üzeri), eğitim alınan sürelerde haftada 20 saat (brüt saat ücreti 6,50€ -9,00€ ile dünyanın en yüksek 7. Minimum en yüksek saat çalışma ücreti), tatil dönemlerinde haftada 40 saat çalışma imkanı ile yaşam masraflarınızın büyük bölümünü karşılayabilirsiniz.

 • Türk öğrenciler için son 3 yıldır uygulanan vize kolaylığı sayesinde, özellikle 12 haftaya kadar olan eğitim vize başvuruları ortalama 3-5 işgünü içinde tamamlanmaktadır.

 • İngilizce eğitim alınan diğer ülkelere kıyasla İrlanda’da çok daha az Türk öğrenci olması İnglizceyi en verimli şekilde öğrenmeniz için idealdir çünkü sınıflarda veya okul dışında Türkçe konuşulmaya devam etme durumu bu koşullarda pek yoktur. MEDA Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak düşüncemiz “yabancı dil öğrenirken ne kadar az Türk o kadar iyi” şeklindedir.

 • Ülkenin muhteşem bir doğası var. Burada bululunan süre boyunca zaten küçük yüzölçümü olan bu güzel doğayı keşfetmek lazım.

 • İrlanda bir festivaller ülkesidir. Senede 300’e yakın müzik festivallerinin yanı sıra, sanat, tiyatro, edebiyat vb. festivallerine ev sahipliği yapar.

 • İrlandalılar cana yakın misafirperver, sohbet sever ve aileye önem veren bir yapıya sahip. Bu yönleriyle Türk öğrencilerimizin beklentilerine uygun özelliklerde bir yaşam söz konusu.

 • 1845-1849 yılları arasında İrlanda’da yaşanan Büyük Açlık dönemi yaşanmış ve bu dönem tarihe geçmiştir, 2.000.000 dan fazla irlanda2lı ülkeyi terk etmiş, bunun yarısı kadar insan açlıktan ölmüştür. İşte bu dönemde Osmanlı İmparatorluğu -İngiltere Kraliçe’sinin tüm engelleme girişimlerine rağmen- Drogheda Limanı’na gemiler dolusu erzak yardımı yapmıştır. Drogheda Şehrinin bayrağında ay-yıldız bu sebeple bulunmaktadır. Türk’lere de her zaman bir sempati söz konusudur.

İrlanda Öğrenci Vizeleri

2 tiptir:

 • 90 güne kadar (yaklaşık 12 hafta) olan kısa süreli eğitimler için başvurulan vizeler

 • 90 günden daha uzun süreli eğitimler için başvurulan vizeler

Kısa süreli vize başvuruları Türkiye’de bulunan İrlanda Büyükelçiği’ne bağlı konsolosluklar tarafından 5 işgünü içinde karara bağlanmaktadır, yaz dönemi başvurularında ortalama 10 işgünü içinde başvurular sonuçlanmaktadır.

Uzun süreli vize başvurularında doğrudan INIS (Irish Naturalisation and Immigration Service) yetkilidir, budurumda evraklar ve pasaport İrlanda’ya gidip geldiğinden dolayı vize başvurularının sonuca bağlanması 6 – 8 haftayı bulmaktadır.

2013 yılı Nisan ayından bu yana Türk vatandaşı için uygulanan vize kolaylığı söz konusudur, tabii ki vize şartlarını yerine getirmek koşulu ile.

İrlanda’da Çalışma İzni

Öğrencinin yurtdışında eğitim almaya giderken aklından geçen ve sorduğu ilk düşüncelerden biri, eğitim aldığı süre boyunca bulunduğu şehirde çalışıp çalışamayacağıdır. Ailesine çok fazla yük olmak istemeyen öğrenciler için irlanda bu konuda en isabetli seçeneklerden biridir.

En az 25 haftalık bir eğitim programına kaydolan öğrenci, vize koşullarını yerine getirip vizesini alabilirse çalışma iznine hak kazanır.

Bu izin eğitim aldığı süre içinde haftada 20 saat, fiilen eğitim almadığı ve tatil zamanlarında haftada 40 saat çalışma olarak geçerlidir.

İrlanda’da tatil dönemleri Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ayları ve 15 Aralık – 15 Ocak dönemini kapsamaktadır.

Özetle yılda SADECE toplam 5 aylık tatil zamanlarında haftada 40 saat çalışma izni söz konusudur; yani eğitim süreniz bitmiş ve eğitim almıyor olsanız bile, yılın diğer aylarında haftada en fazla 20 saat çalışma mümkündür.

İrlanda saatlik ücretler hesaplandığında, Kanada, Fransa, Hollanda gibi ülkelerin de önüne geçerek dünyanın en yüksek 7. minimum en yüksek saatlik ücretin ödendiği ülke konumundadır.

Kişinin tecrübesine göre saatlik minimum brüt ücret 6,50€ ile – 9,00€ arasındadır.

Bu bilgiler ışığında, İrlanda’da eğitim almayı planlayan öğrencilerin eğitim sürelerini ve eğer çalışmak istiyorlarsa çalışma zaman dilimlerine uygun bir dönemde seyahatlerini planlamaları doğru olacaktır.

Diğer Dil Okulları