KANADA

BODWELL HIGH SCHOOL

http://bodwell.edu/kanada-da-yatili-lise/

VİDEOLAR

www.youtube.com/user/bodwellcollege

BROŞÜR

www.flipsnack.com/BodwellHighSchool/bodwell-high-school-ebook.html

bodwell.edu/wp-content/uploads/2016/09/bhs-factsheet_Turkish.pdf

ŞEHİR

Vancouver

Güzel doğası ve kozmopolitan şehir hayatı ile tanınan Vancouver, Ekonomist dergisi tarafından yapılan ankette her yıl yaşanılacak en iyi şehirler listesine girmektedir. Bodwell öğrencileri dünya standartlarında müze ve sanat galerini ziyaret etme, en iyi Kanada üniversitelerini gezme, 2010 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan dağlarda kayak yapma imkânlarına Vancouver sayesinde ulaşacaklar. Zengin bir tarihi sahip olan şehir günümüzde dünyanın dört bir yanından gelen insanlara ev olmaktadır. Hem okulda hem şehirde hoşgörülü, arkadaş canlısı ve rahat bir ortamın keyfini süreceksiniz!

OKUL HAKKINDA

Bodwell High School, 8. - 12. sınıf arası öğrencilere ve üniversiteye hazırlanan mezunlara eğitim veren yatılı bir özel okuldur.  Kuzey Vancouver’da bulunmaktadır. Yatılı Kanada Liseleri arasında lider kurumlardan biri olan Bodwell’in hem yerel hem uluslararası öğrencilerden oluşan öğrenci nüfusu sayesinde Bodwell öğrenmek, çalışmak, yeni arkadaşlar edinmek ve ilgi alanlarınızı keşfetmek için mükemmel bir okul!

Son senelerini başarı ile tamamlayan tüm öğrenciler küresel olarak tanınan Dogwood Diploması almaya hak kazanırlar.

Neden Bodwell?

  • Son teknoloji ile donatılmış, Vancouver Limanı’na bakan mükemmel kampüs
  • İngilizce başarısı
  • 40 ülkeden gelen öğrencilerle küresel çeşitlilik
  • Kuzey Amerika üniversitelerine hazırlık
  • Danışmanlık desteği
  • Havuz, tiyatro, spor salonu, tenis kortu, müzik odası gibi olanaklara sahip yurtlar

Üniversite İstatikleri

Bodwell’in üniversite rehberlik ve kariyer ekibi çok sayıda üniversite ile kuvvetli ilişkiler geliştirmiştir. Bu ekip öğrencilere birebir danışmanlık, uygulamalı çalışmalar ve sunumlar vasıtasıyla Kanada ve ABD’de ve diğer ülkelerdeki kolejleri ve üniversiteleri seçimleri ve başvuruları konusunda desteklemektedirler. 2015 yılında, 153 mezun, 14 ayrı ülkedeki 97 kolej ve üniversiteden toplamda 299 kabul teklifi almışlardır.

Akademik Program

Bodwell dengeli bir eğitim metodu kullanır. Özel bir ilgi alanına ya da yeteneğe sahip öğrencilerin bu alana odaklanmasına olanak sağlar. Bu esneklik öğrencilerin yeni alanları keşfetmesine ve gelecekleri hakkında doğru planlar yapmalarına olanak sağlar. Sıkı ders programları ile öğrencilerinden yüksek başarı bekler fakat çalışma grupları, özel dersler ve ödevler ile de eğitim sürecini sürekli olarak destekler.

Bodwell’de eğitim 3 dönemdir. Dönemler Eylül, Ocak ve Nisan’da başlar. Üç dönemde de kayıt yaptırabilirsiniz. İsteyen öğrenciler daha yoğun bir program hazırlayarak, örneğin 4 dönemlik derslerini 3 döneme sığdırarak, üniversiteye daha erken kayıt yaptırabilirler. Dileyen öğrenciler Nisan döneminde dil öğrenmek ya da yeni deneyimler edinmek için başka ülkelere seyahat edebilirler ve programların esnekliği sayesinde yine de zamanında mezun olabilirler.

Bodwell’de Cumartesi günleri verilen 3 saatlik dersler öğrencilerin sosyal yeteneklerini geliştirmeyi hedefler.  Akademik ve İngilizce Hazırlık, Gösteri Sanatları, Medya, Spor, Kariyer, Gönüllük ve Hizmet gibi pek çok farklı konuda verilen bu derslere öğrencilerin aktif katılımı beklenir. Deneyimi artırarak öğrencilerin kendilerini ve ilgi alanlarını keşfetmesini sağlamak temel hedeftir.

Spor, Sanat, Öğrenci Kulüpleri, Liderlik Eğitimi ve Dünya Vatandaşlığı Bodwell’de eğitimin ayrılmaz parçalarındandır.

Basketbol, Voleybol, Tenis, Yüzme, Futbol, Badminton ve daha çok spor dalında ders alabilir ve okul takımına girebilirsiniz.

Güzel Sanatlar, Müzik ve Gösteri Sanatları alanlarında da pek çok ders bulunmaktadır. Münazara Kulübü, Bilim Kulübü, Satranç Kulübü, Matematik Kulübü gibi kulüplere dâhil olarak sizinle aynı ilgi alanlarını paylaşan arkadaşlar edinebilirsiniz.

Okul aracılığı ile çeşitli projelerde ya da kuruluşlarda gönüllü hizmet verebilir; Öğrenci Parlementosu, Model Birleşmiş Milletler (MUN) faaliyetlerine katılarak bir dünya lideri olma yolundaki ilk adımları atabilirsiniz.

6 Temel İlke: Başarılı bir Hayatın Özünde Çok Yönlü Olmak Var. Bodwell’de genç insanların dengeli bir karakter gelişimi sağlamalarına rehberlik edecek birçok amaç bir araya gelmiştir. Bu amaçlar Bodwell’de attığımız her adımı şekillendirir. Bodwell 6 ilke ile anılır. Her ilke Bodwell deneyiminin akademik ve yatılı programının önemli bir parçasıdır.

Ev Sistemi: Okula yeni başlayan öğrenciler, "altı” evden birine yerleştirilir. Bu evlerde, geleceğin dünya liderleri olan öğrenciler, tüm toplumlarda geçerli olan beraber yaşama değerlerini kazanmakla beraber dürüstlüğü, adaleti, kabullenmeyi, saygıyı, sevgiyi, şiddetten uzak durmayı ve kültürler arası anlayışı öğrenirler. Ev sistemi, öğrencilerin takım ruhunun gelişmesi ve rekabet duygusunun yaşanması açısından son derece iyi bir sistemdir.

Cesaret Evi: Başka bir ülkeye gelip İngilizce öğrenmek CESARET ister. Yenilme korkusunu geride bırakıp pes etmeden istikrarlı bir şekilde devam etmek çok önemlidir. Başarılı olmak işin "cesaret" şarttır.

Buluş Evi: Öğrenmeye heyecan veren macera BULUŞTUR. Yeni bir fikir, yeni bir tutku, yeni yerler ve arayışlar bulma arzusu insani heveslendirir. "Buluş", araştırma ve keşif anlamına gelen aktif ve kuvvetli bir terimdir.

Ruh Evi: RUH insanlara güç ve yaşam enerjisi verir. Okul ruhu, takım ruhu ve gençlik ruhu, tutkulu yaşam demenin başka yollarıdır. "Ruh" hayatta aktif ve arzulu olmamızı sağlayan kavramdır.

Birlik Evi: BİRLİK beraberliği ve bütünlüğü temsil eder. Liderler ilerlemek ve gelişmek için insanları bir araya getirmeleri ve bir grup olarak çalışmaları gerekir. "Birlik" çok güçlü bir kavram olup aramızdaki farklılıkların ve sınırların ötesine geçmemizi sağlar.

Miras Evi: MİRAS hayatta neler başarmak isteğimizi, temel hedeflerimizi ve başkalarının yararı için arkamızda bırakmak istediklerimizi anlatır. Biz öğrencilerimizin kim olduklarını ve kim olmak istediklerini anlamalarını istiyoruz. "Miras" olgun bir kavram ve düşünce olmakla beraber, aksiyon ve anlam demektir.

Uyum Evi: Uyum sadece barış ve denge demek değildir, farklı grupların aktif bir etkileşimde olmaları ve sürekli olarak birlikte çalışmaları gerekmektedir. "Uyum" çok zordur ve iki tarafta birbirine saygılı ve anlayışlı olmalıdır. Farklı kültürlerin bir arada başarılı olmasını uyum, zaman ve çaba sağlar.

ÖĞRETİM DİLİ

İngilizce

AKADEMİK VE İNGİLİZCE HAZIRLIK

8-11 sınıflar arasında Akademik ve İngilizce Hazırlık Programı (AEP) sunulmaktadır. 8 ve 9. Sınıflar 2 dil düzeyine, 10 ve 11. Sınıflar 4 dil düzeyine ayrılmaktadır. Öğrenciler Akademik Programa dâhil olacak seviyeye gelene kadar AEP eğitimine devam eder. AEP’de akademik yazma, edebiyat, sosyal bilimler alanlarına odaklanılır ve bu süreçte öğrenciler Temel Sanat Eğitimi, Tiyatro, Beden Eğitimi, Dijital Medya, Matematik, Fransızca, Yemekler gibi seçmeli dersler alabilirler.

KONAKLAMA

Yurt Konaklama: Öğrenciler okulun içinde yer alan yatakhanelerde kalırlar (450 kişiden fazla kapasiteli). Odalar (2 ya da 4 kişilik) muhteşem bir deniz manzarasına ya da koy manzarasına bakar. Kızlar ve erkekler ayrı bölümlerde kalırlar ve genç danışmanların sürekli gözetimi altındadırlar. Yurtta kalan öğrencilerimiz  dört hayati beceri kazanır: Kişisel Bakım, Bireylerarası İletişim, Kişisel Planlama ve Liderlik. Bütün öğrenciler programa yatılı olarak başlar. Yatılı programın tamamlanmasının ardından öğrenciler evde kalmak için başvuruda bulunabilirler.

Aile Yanı Yerleşim:   Özenle seçilmiş Kanadalı ailelerin yanında kalma seçeneği de bir başka özelliğimiz. Bu seçenekte öğrencilere özel bir odada tam pansiyon konaklama şansı tanınır.