HABERLER

Macaristan’da Tıp Eğitimi

“ University of National Excellence” nişanına Macar hükümeti tarafından layık görülen Debrecen Üniversitesi’nde sunulan tüm öğretim programlarının YÖK denkliği vardır;  YÖK tarafından açıklanan kararlara Uygun olarak Tıp Bilimleri alanında, 2015-2016  URAP dünya sıralamasında 550. Sıradadır. YÖK’ün 01.07.2016 açıkladığı bu kararlar doğrultusunda dünya sıralamasında URAP ilk 1000 içinde bulunan üniversitelerden birinde alınacak tıp eğitimine denklik verileceği garantilenmiştir. Bununla birlikte, dünyanın herhangi bir üniversitesinden tıp mezunu olan öğrencilerin tümü, ayrıca YÖK tıp denklik sınavına girmektedirler, dünya sıralamasındaki  1 numaralı üniversite mezunu bile olsalar!  

Debrecen Üniversitesi’nın Tıp ve Sağlık Bilimleri merkezi yüksek saygınlığa sahip bir eğitim ve araştırma merkezidir; üniversitenin diplomaları YÖK’ün yanı sıra, tüm AB ülkelerinde ve dünyanın birçok ülkesi tarafından tanınmaktadır.

Debrecen üniversitesi Tıp Fakültesi Debrecen Üniversitesi,

WHO Dünya Sağlık Örgütü

US Departmant of Education

The State Education Department (NY, USA)

Medical board of California

Medical Councils of UK, Ireland, Israel,Iran & Norway tarafından akredite edilmiştir.

(USMLE) UNITED STATES MEDICAL LICENCING EXAMINATIONS ABD’de tıp uzmanlığı yapmak isteyen yabancı öğrenciler için uygulanmakta olan bir sınavlar sistemidir; bu sınavların farklı adımlarını başarıyla geçen öğrenciler ABD’de tıp ihtisası yapmaya hak kazanmaktadır. STEP 1, ilk adımdır ve Debrecen Üniversitesi’nde KAPLAN MEDICAL tarafından düzenlenmektedir.

AB ülkelerinde bu sınavlara hazırlık kursu düzenlemeye yetkili olan iki üniversite var , İlki Macaristan’da Debrecen Üniversitesi, ikincisi Polonya’da Poznan Sağlık Bilimleri Universitesi’dir, Bu iki kurumda da KAPLAN MEDICAL’in bu konuda uzman öğretim görevlileri tarafından düzenlenen hazırlık kurslarına katılmak mümkündür. 

1538 yılında kurulan köklü eğitim kurumu Debrecen Üniversitesi’nde 43 ülkeden 32.500 öğrenciye öğretim verilmektedir.

Tıp ve Sağlık Bilimleri merkezi çatısında sunulan programlar şunlardır:

Tıp (6 yıl)

Dişçilik (6 yıl)

Eczacılık (5 yıl)

Halk Sağlığı (4 yıl)

Fizyoterapi (4 yıl)

Tıp eğitimine gönül veren çalışkan ve azimli adaylar 11. veya 12. Sınıfta okurken, 45 yılı aşkın tecrübeye sahip MEDA danışmanlarının yönlendirme ve çalışma taktikleriyle Tıp Fakültesi 1. Sınıfa  kabulü büyük ölçüde garantileyebilirler.